Ulukavak mah. Çatalhavuz 1. Sok. No:7 Daire:6 Kat:3 Arif Özkömürcü İş Merkezi 19040 Merkez/Çorum

Waldorf Oyuncak

waldorf-oyuncak

Doğal malzemeden yapılan Waldorf oyuncak, çocukları doğal dünyayla tanıştırmak için harika bir araçtır. Waldorf oyuncakları ahşap, yün, pamuk ve deri gibi doğal malzemelerden yapılmıştır. Bunun nedeni, bu malzemelerin plastik veya metalden daha dokunsal bir his vermesidir. Bu materyaller çocuğun duyusal farkındalığını ve el koordinasyonunu geliştirmeye yardımcı olur. Duyusal farkındalık, çevremizdeki dünyayı anlamamıza yardımcı olurken, el koordinasyonu onlara motor becerilerini geliştirmede yardımcı olur.

Waldorf oyuncakları herhangi bir oyuncak değildir. Çocuklar için eğitici, yaratıcılığı geliştirici, sağlıklı gelişimi teşvik edici olacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır.

Waldorf yaklaşımı Nedir?

Waldorf yaklaşımı, 20. yüzyılda Rudolf Steiner tarafından geliştirilmiş sanatı müfredatına dahil eden bütünsel bir öğrenme yöntemidir. Rudolf Steiner, çocukların yaratıcılıklarını keşfetmenin, kendini ve becerilerini sergileyebilmenin en iyi yolunun oyun oynamak olduğunu keşfetmiş ve  Waldorf yaklaşımını bu minvalde geliştirmiştir. Waldorf adı, 1800’lerin sonlarında bu tür eğitimin geliştirildiği Almanya’nın Stuttgart kentindeki okuldan gelmektedir. Steiner tarafından geliştirilen Waldorf yaklaşımı tüm dünyaya yayılmıştır. Waldorf yaklaşımı, çocukların duyuları aracılığıyla öğrendikleri fikrine dayanır. Bu nedenle daha fazla duyuyu meşgul etmek ve öğrenmeyi çocuk için daha eğlenceli hale getirmek için müfredatlarına sanatı dahil ederler. 

Waldorf yaklaşımının uygulandığı kurumlarda masallar ve efsaneler eğitimin önemli bir parçasıdır. Masal ve efsaneler, çocukların öğrenme sürecini zenginleştiren, yaratıcı düşünme becerilerini geliştiren en önemli araçlar olarak görülür. Bir Waldorf anaokulunda sınıfın, alışılagelmiş sınıf ortamından uzak, aksine ev ortamına benzediğini görürsünüz. Bu kurumlarda uygulanan Waldorf eğitim sistemi üç ilkeye dayanmaktadır: birincisi, işbirliğini ve bağımsızlığı teşvik ederek çocuğun sosyal yeteneklerini geliştirmek, ikincisi, çocukları kendi kendine keşif yoluyla öğrenmeye teşvik ederek entelektüel gelişimi beslemek ve son olarak, sanat ve zanaat işlerinde yaratıcılığı teşvik etmek.

Waldorf Oyuncakların Faydaları

Waldorf oyuncaklar;

  • İçeriğinde doğal malzemeler kullanılır.
  • Sağlıklı gelişimi teşvik ederler.
  • Çocuklar kendilerine oyunlarında bir hikaye kurar ve onu canlandırır. Dolayısıyla, Waldorf oyuncaklar çocukların hayal gücünü harekete geçirir. Aynı zamanda yaratıcı düşünme becerilerini geliştirir.
  • Waldorf oyuncaklar çocukları hikayeleştirmeye yönlendirir ve böylece kendini ifade etmeyi teşvik eder.
  • Sosyal, duygusal, fiziksel ve bilişsel açıdan bir bütün olarak dengeli gelişim sağlar.

Doğa ile iç içe olmayı hedefleyen Waldorf yaklaşımı, oyuncaklar için de doğal malzeme kullanımını gerekli kılar. Bu sebeple de Waldorf oyuncaklarda plastik malzeme kullandığını görmezsiniz. Waldorf oyuncaklarda, ahşap, ipek, yün ve pamuk gibi doğal malzemeler kullanılır. Kullanılan doğal malzeme sebebiyle çocukların sağlığına uygundur. Neden ahşap oyuncak tercih etmeliyiz? Sorusunun cevabı ise bu yazımızda.

Waldorf İnsan Figürleri

Waldorf insan figürleri, çocuklara hayatı ve dünyayı öğretmek için kullanılan bir oyuncak bebek türüdür. Peg bebekler olarak bilinirler, çocuklara insan vücudu, yüz ifadeleri ve duygular hakkında bilgi vermek için kullanılabilecek insan formunun temsilleridir.

Waldorf insan figürleri yün, pamuk ve ahşap gibi doğal malzemelerden yapılmıştır. Oyun yoluyla öğrenebilmeleri için çocuklarla etkileşimli olacak şekilde tasarlanmıştır.

Waldorf Kırmızı Ev

Waldorf kırmızı ev, 5 adet birbirine geçen uyumlu parçadan oluşmaktadır. Tüm parçalar kayın ağacından üretilmiş olup oldukça sağlamdır. 

Waldorf kırmızı ev oyuncağı, çocuklar için popüler ve sevilen bir oyuncaktır. Waldorf okullarında, Montessori okullarında ve ev okullarında renk tayfına giriş olarak kullanılır. Renkleri öğretmeye ne zaman ve nasıl başlamak gerektiğini bu yazımızda paylaşmıştık. Oyuncağın arkasındaki fikir, çocukların kendi başlarına veya bir yetişkinle oynayabilmeleri, bu da onların ince motor becerilerini geliştirirken aynı zamanda renkleri ve şekilleri öğrenmelerine yardımcı oluyor.

Waldorf ORMAN

Geppettoys Waldorf Orman, çocukların hikaye kurgulamalarını, hayal güçlerini ve yaratıcılık becerilerini ve çevre bilincini geliştirmektedir. Geppettoys Waldorf Orman, çocukların hayal gücü ile birleşince evcilik oyunlarında, doğa ve fen etkinliklerinde kolaylıkla kendine yer bulabilir.

Farklı boyutlardaki ağaçlardan oluşan Geppettoys Waldorf Orman, çocukların aynı zamanda büyük-küçük kavramının algılanmasına da katkı sağlayacaktır.

Benzer gönderiler